Jak se starat o kytaru - proč kytara neladí, drnčení strun ap.

Péče o nástroj

Obsah této kapitoly:

Kytara neladí

  • Chyba je v kobylce - akustická kytara
    U akustické kytary máme velmi málo možností to napravit. Je třeba zkontrolovat znění oktáv jednotlivých strun na 12 pražci. Pokud oktávy nesedí, jedinou možností u akustiky je mechanicky upravit místo kde dochází ke styku struny s kobylkou - posunout podélně styk dál nebo blíž podle potřeby. Bohužel máme většinou pouze omezený prostor pro úpravu - cca do 2 mm, většinou to ale stačí. Je třeba jen vhodně pilníčkem hrot opracovat viz obr. níže

    Seřízení oktáv pomosí šroubů

    Pokud je kobylka po opravě, mohla být chybně přiklížena. I nepatrné posunutí z původní pozice způsobí problémy ladění.

    Pokud jste nechali kytaru v rozpáleném autě, nebo na sluníčku, mohla se kobylka v teple lehce posunout vlivem roztání klihu, kterým je přilepena, nebo i částečně nebo úplně odlepit - pak je třeba co nejdříve požádat o opravu odborníka.
  • Chyba je v kobylce - elektrická kytara
    Řešení je stejné jako výše u akustické kytary, ale protože u elektrik můžeme oktávy většinou nastavovat pomocí šroubů přímo na kobyle, je úprava celkem jednoduchá - viz obr. níže

    Seřízení oktáv pomosí šroubů

  • příliš vysoký dohmat (viz příliš vysoký dohmat na krku)
  • Deformuje se vrchní deska
    to je většinou způsobeno pobytem kytary na slunci, v rozpáleném, ve vlhku, nebo příliš velkým tahem strun, kdy žebra ozvučnici neudrží. Na klasickou španělku nenatahujte struny silnější než sady tl. 10, protože na to většinou nejsou stavěné. Tato změna bývá často nevratná a pokud je způsobena vlhkem, nebo příliš silnýma strunama, odstraňte původ problému a možná se ozvučnice trochu srovná, nebo se alespoň pozastaví progrese.
  • Chybné nasazení kapodastru
    Kapodastr s používá u akustických kytar - pokud příliš silně přitlačuje struny ke krku, nebo je nasazen uprostřed mezi pražci, místo těsně za pražcem, dojde k rozladění vlivem natažení strun. (viz kapitola Kapodastr)

Zpět na obsah

Kytara se rozlaďuje při hře

  • Chybně navinuté struny - viz kapitola Struny
  • Opotřebované mechaniky - strojky, vůle při otáčení. Tady pomůže přitažení mechanik, pokud je to možné, nebo jejich výměna.
  • Kytara se může také jemně rozlaďovat při častém vytahování strun při hře. To má na svědomí často vrchní pražec( poslední pražec na krku). Zvláště vinuté struny mohou vlivem natažení v tomto místě přeskočit o kousek a při uvolnění natažené struny se nevrátí do původní polohy. Tady pomůže např. navlhčit čističem na struny (nebo grafitem) před hraním vrchní pražec v místech kde struny procházejí tímto pražcem aby to klouzalo.
  • Pokud se při hře změní teplota (např. na jevišti foukne vítr, nebo v pokoji otevřete okno), vlivem práce (roztahování a stahování) materiálu se nástroj může rozladit.


Zpět na obsah

Často praskají struny

  • příliš razantní hra - je možné že vaše hra je více razantní, než vaše struny snesou. Pak je na místě nakoupit o číslo silnější sadu, nebo vhodně zvolit hybridní sadu.
  • Struny praskají u kobylky - zkontrolovat hranu v místě styku strun s kobylkou. Pokud je styčná plocha příliš ostrá, mohou se vám struny trhat při větším záběru. Postačí upravit hranu styku kobylky se strunami.
  • Struny praskají u vrchního pražce - zkontrolovat hranu vrchního pražce v místě styku se strunami. Pokud je styčná plocha příliš ostrá, mohou se vám struny trhat při větším záběru. Postačí tuto hranu na vrchním pražci upravit.
  • Struny praskají na krku - ostré nebo ohrané pražce. Poznáte to podle toho, že se vám velmi brzy spodek vinuté struny v místě styku s pražcem obrousí.
  • Po vizuální kontrole strun zjistíte že na jejich spodní části u pražců je vinutí deformované (záhyby) - struny jsou staré a poškozené.

Struny se příliš rychle ohrají

Struny o zvuk příchází přirozeně vlivem únavy materiálu, ale hlavně usazováním nečistot mezi závity vinutí a dále korozí. Životnost jim prodloužíte pravidelným čištěním - hadříkem očistit vždy po délce po celém obvodu struny a pak některým čističem na struny (např. Dunlop string cleaner). Čističe (cleanery) obsahují čistící i konzervační látky a navíc struny po ošetření o trochu lépe klouzají.

Samozřejmě svůj díl vlivu má i razance vaší hry. Je rozdíl v životnosti strun při hře trsátkem nebo prsty. Můžete vyzkoušet případně některé speciální sady strun s prodlouženou životností, viz kapitola Struny .


Zpět na obsah

Příliš vysoký dohmat na krku

Vysoký dohmat bývá způsoben :

  • Chybným nastavením krku, pokud je k dispozici vodící šroub ( ten je protažen vnitřkem krku). To se stane např. tím , že vyměníte silnou sadu strun za slabší. Po štelování se změny neprojeví okamžitě a doporučuji poradit se s nějakým zkušeným muzikantem, nebo odborníkem - opravářem, nebo výrobcem kytar.
  • Zkrouceným krkem - nebo příliš do velkého "lukem". Pokud jde o novou kytaru, je to velká chyba. Pokud se krk zdeformoval v průběhu času, může to být v důsledku prostředí - příliš vlhko, nebo příliš silné struny, nebo nekvalitní materiál krku. Tyto deformace lze částečně kompenzovat nastavení šroubu, procházejícím vnitřkem krku (pokud je k dispozici) , nebo mechanickou úpravou hmatníku. V obou případech je to práce pro odborníka.
  • U akustik příliš vyklenutou vrchní deskou (ozvučnicí) , což se napravuje obtížně a je to rozebráno výše v bodě "Když kytara neladí"


Zpět na obsah

Pražce jsou již ohrané a nerovné

Pokud jsou pražce prohmatané , je třeba jejich výměna. Vždy jde o část pražců v poloze, která je používána nejčastěji. Pokud pražce nevyměníte, může navíc docházet k nadměrnému opotřebovávání povrchu hmatníku a to je horší věc, než přepražcování krku. Pražce si nechte vyměnit raději odborně , zvláště u kvalitnějších nástrojů.


Zpět na obsah

Kytara při hře drnčí

Drnčení je způsobeno příliš nízkým dohmatem strun vzhledem k hmatníku. Většinou drnčí jen některé struny, a nezřídka se to stane když vyměníte silnější sadu strun za výrazně slabší. Pokud máte uvnitř krku napínací šroub, je to možné doladit. Pokud ne, zbývá zvýšit kobylku.


Zpět na obsah

Kytara je pro levou ruku příliš tvrdá

Pokud se na kytaru teprve učíte, nebo si zahrajete občas - prsty levé ruky (bříška) budou citlivější, s tím je třeba počítat. Postupně vám v těchto místech kůže ztvdne (vytvoří se mozoly) a bolest ustoupí.

Pokud je ale kytara výrazně "tvrdší" na hru než ostatní nástroje, bývá to vysokým dohmatem, nebo vysokým vrchním pražcem - který je třeba snížit. Při snižování je třeba to ale nepřehnat, aby struny nedrnčely o první pražec.


Zpět na obsah

Odtrhla se kobylka u akustické kytary

Aby se kobylka utrhla, stačí nechat kytaru v létě volně v autě, nebo na sluníčku. Klih se rozehřeje a spoje povolí. Může se to také stát když natáhnete příliš silné struny např. na španělku (klasickou kytaru), která je stavěná spíš na slabší sady 09,10 nebo nylonové struny.


Zpět na obsah

Vrchní deska kytary se bortí - vypoukává

Jemné vydutí nevadí, ale pokud pozorujete výrazné změny, je třeba to řešit. Jednak se tím zvyšuje dohmat strun na krku a za další existuje nebezpečí že se ozvučnice zborní natolik že dřevo praskne, nebo bude velmi obtížné na nástroj hrát. Může to být způsobeno příliš velkým tahem strun (příliš silné struny), dlouhodobým uložením kytary ve vlhkém prostředí nebo povolením některé části žebrování ozvučné desky - což je třeba co nejdříve opravit.


Zpět na obsah

Co nástroji škodí, uskladnění a převoz

Kytaře škodí:

  • příliš suchý vzduch - při uskladnění na skříni, u topení, vůbec paneláky. Částečně pomáhájí nástrojové zvlhčovače, které se vkládají např. do rezonančního otvoru kytary.
  • vyšší teplota - na slunci, u topení, v autě v létě, táboráky - oheň příliš blízko (hrozí odlepení kobylky, povolení spojů, poškození laku)
  • přílišná vlhkost a voda - např. vlhké sklepy. Dřevo nasaje vlhkost, stává se pružnější a může se hnout krk, či ozvučnice
  • mráz, nebo rychlé střídání teplot. Pokud s nástrojem vyběhnete bez obalu z tepla do mrazu , patrně popraská lak.
  • nárazy a "štosy" - pozor jak a kam kytaru opíráte při odložení, zvláště neopírat o hranu stolu apod. Kolik kytar už to odneslo...

Na co si dávat pozor:

  • chybou je odkládat nástroj na zem, nebo opírat o nábytek, či zdi - při pádu dochází často k závažným poškozením. Na koncerty, zkoušky a akce vozte s sebou stojánek, nebo odkládejte nástroj do pouzdra.
  • pokud si pořizujete kvalitní nástroj, nešetřete na pevném pozdře, nakonec se to vždy vyplatí.
  • mějte s sebou vždy náhradní sadu strun.
  • pozor na přezky u pásků, kovové knoflíky košil, prstýnky apod. Při hře může dojít k poškození laku, nebo dřeva.


Zpět na obsah

Čištění kytary

Pokud budete nástroj čistit - pozor na rozpouštědla, chemikálie a brusné pasty. Můžete poškodit lak a nezapomeňte že některé součásti el. kytar jsou pokovené, takže brusná pasta může vrchní vrstu obrousit. Ve většině postačí suchý, nebo lehce navlhčený hadřík. Na struny použijte suchý hadřík a případně některý čistič strun po každém hraní.


Zpět na obsah
Tip:  VIDEO ŠKOLY
online a zdarma zde
Registr-odcizenych-veci.cz



Inzerce :

-  Vložit nový inzerát


Hledá se zpěvák!!!
Čus! Do kapely (bicí (20), basa (22) a kytara (19)) hledáme zpěváka stejného věku z Brna. Žánrově garage-/alt-rock, prostě takový funky kr ...

HLEDA SE ZPEVAK A BUBENIK- MELNICKO
jsme basacka a kytaristka (jsme zacinajici kapela), hledame zpevaka nejlepe kluka a bubenika je jedno jakeho pohlavi. vek 15-19, styl: deftones, loath ...

Basačka se zkušebnou skládá kapelu
Hledám kytaristu, bubeníka, zpěváka/zpěvačku, věk 15-18let. Styl POP, ROCK. Chci založit kapelu, zkušebnu mám. Jedu ve stylu např.: Muse, M ...

Hledám zpěvačku
Najde se zpěvačka, co se nebojí zpívat s kapelou, která skládá svoje vlastní písně, Která se nebojí pracovat na jednoduchých nápadech, d ...

Zpěvák, kytarista, zpěvačka
Hledáme zpěváka a kytaristy, zpěvačku, nebo zpívajícího kytaristy do rockové kapely z okolí Velkého Meziříčí, Velké Bíteše, Vysočin ...

Baskytaristka - Mělnicko, či Praha
Folk, folkrock, jazz a další - ve stylu Hotel California, Flowers, Snowmen, Sir Duke...ale i Docuku, Peter Lipa, Queen, Jackson. ...



Zobrazit celou inzerci


Všechna práva vyhrazena © skytarou.cz 2009 - 2014
Kontakt


Vložte si odkaz na tento
server do svých stránek: zde