Podle způsobu tvorby tónu dělíme kytary na:

 1. Akustické
  Kmitání strun se přenáší do dutiny nástroje (těla), a pomocí ozvučnice (vrchní desky) je zesílen. Tyto kytary hrají velmi dobře akusticky, jsou snímány v případě potřeby ext. mikrofonem ale můžou být též vybaveny některým druhem interního aktivního, nebo pasivního snímání - např. snímače zabudované v kobylce, akust. mikrofony uvnitř těla, piezo snímače ap.
  Při potřebě velkého zesílení při koncertech může vznikat problém se zpětnou vazbou (pískáním), zvláště při použití ext. mikrofonu.


  Tyto kytary se používají na domácí i venkovní běžné hraní k táborákům, na zpívané a pro koncerty kde je na jevišti převážná většina akustických nástrojů - folk, bluegrass, klasická hudba... Na rockovém pódiu už by mohl být problém s nazvučením a zesílem na potřebnou úroveň.
  Akust kytara Výrobci těchto kytar jsou např. firmy Martin, Ibanez, Ovation, Yamaha aj.
 2. Poloakustické (elektroakustické)
  Tyto kytary hrají většinou akusticky slaběji, než plné akustiky, ale o to lépe se snímají. Tyto kytary mívají užší luby, mohou mít celkově menší tělo a hlavně obsahují kvalitní snímání, někdy i elektomagnetické snímače, což snižuje riziko zpětné vazby.
  Zvukově zní často stále akusticky, a barva tónů se mění podle druhu a nastavení snímání. Hodí se do studia i na koncerty, méně už pak na běžné venkovní hraní např. u táboráku - protože nejsou dostatečně hlasité bez zesilovače.
 3. Elektrické
  Tyto kytary hrají pouze ve spojení se zesilovačem, mají různý počet elektromagnetických snímačů - tzv. singlů nebo humbuckerů.
  Typickými představiteli těchto kytar jsou firmy Gibson a Fender.


Kytara Gibson SG


Podle materiálu můžeme kytary dělit na :

 1. Překližkové
  Jde většinou o levnější typy zejména akustických kytar. Překližka se zvukově nevyrovná masivu, nástroj léty ztrácí zvuk (hluchne), ale má i své klady - není tak náchylná na změny teploty a vydrží hrubší zacházení. Tyto kytary se hodí na běžné hraní, k táborákům a na vandry. Pro koncertní hraní se většinou nevyužívají zejména z důvodu dyn. nevyrovnanosti tónů po celém hmatníku.
 2. Polomasívní
  Polomasivní akustické kytary se prodávaly u nás ve střední cenové relaci zejména po revoluci, kdy masivy pro nás často nebyly cenově přijatelné. Tyto nástroje nabízí kompromis mezi překližkou a masivem. Toto označení samozřejmě není přesné - jedná se o kvalitnější podýhované překližky.
 3. Masivní
  Masivní akustické kytary a elektrické kytary se postupem doby staly na našem trhu cenově přístupnější. Masívní ozvučná deska akustické kytary je nejčasteji ze 2 či více kusů dřeva, bočně naklíženého k sobě a zbroušeného na tloušťku cca 2mm. Ozvučnice je zpevněna žebrováním uvnitř těla. V materiálu ozvučné desky jsou většinou viditelná léta (proužky) , které napovídají jak dlouho ten onen strom rostl. Čím jsou léta hustší a je jich více - tím bylo dřevo starší a patrně toto dřevo bude i kvalitnější. Hlavní výhodou kvalitního masivu je že jak stárne, vyhrává se. Takže takové kytary např. ze 70-80tých let min. století jsou vysoce ceněny.

  Nevýhodou masivu je jeho náchylnost na nepříznivé prostředí. Zvláště u akustických kytar může dojít při nešetrném zacházení lehce k fatálnímu poškození ozvučnice, nebo prasknutí např. v příliš suchém prostředí v paneláku, či při náhlé vyšší změně teploty. Proto je třeba se o kvalitnější nástroje trochu starat.

  U elektrických kytar je situace trochu jiná. Protože zvuk je snímán snímači a není zde ozvučná deska, je zde větší prostor pro povrchovou úpravu nástrojů a kombinaci dřev.

  Co se týká kvality materiálů, nenechte se mýlit, že u elektrických kytar na materiálu až tak nezáleží, když zvuk je snímán ze strun. Vliv kvality a druhu dřeva, a to nejen těla, ale i ostatních částí jako zejména krku, je určující pro zvuk jak u akustických tak i u elektrických kytar.


Více k materiálu kytar a vliv na zvuk se můžete dozvědět i v kapitole : Vliv materiálu


Podle počtu strun dělíme kytary na:

 1. 6-ti strunné
  Tato varianta kytar je nejrozšířenější. Struny jsou laděny od nejtenčí : e h g d a e1.
 2. 9-ti strunné
  Tyto kytary obsahují základní sadu strun , stejně jako 6-ti srunné kytary, ale 3 nejtenčí (tedy e h g) jsou zdvojené a blízko u sebe, přičemž každá tato přidaná struna je vždy laděna o 1 oktávu výše, než struna původní. Co se týká hry, není zde prakticky žádný rozdíl od 6-ti strunné kytary, zvláště pokud hrajete trsátkem - hraje se na ni stejně. Ovšem zvukově už je to jiná písnička. Výsledný zvuk je mnohem bohatší než u 6-ti strunky vlivem přidaných strun.
 3. 12-ti strunné
  Tyto kytary mají oproti 6-ti strunce zdvojené všechny základní struny. Každá zdvojená struna je laděna o oktávu výše než její "sestra" a dvojice strun , která k sobě patří je umístěna vždy blízko k sobě tak, aby se daly zahrát současně. Opět - technika hry je zcela stejná jako u 6-ti strunné kytary, akorát místo jedné struny vždy rozezníte současně struny dvě. Zvukově vypadá hra na 12-ti strunku jakoby hrály současně 2 kytary, zvuk je bohatý a zvláště vynikne při pomalejších pasážích hraných trsátkem.

  Kytara Gibson SG

Jistě že by bylo možné popsat i jiná dělení těchto nástrojů - jak např. podle tvaru na klasické kytary, jumba , aj. ale myslím že pro základní přehled nám výše uvedené informace postačí.


Tip:  VIDEO ŠKOLY
online a zdarma zde
Registr-odcizenych-veci.czInzerce :

-  Vložit nový inzerát


Hledáme basáka
Zdravím, spolu s bubeníkom jeste hľadáme do kapely basu a spev. Orientujeme sa na thrasch metal. Mladá Boleslav, Dobrovice okolí. Vic po tel. ne ...

zkušebna
Bigbít z Brandýsa n/L hledáme zkušebnu, nebo vhodné prostory na zkoušení v Brandýse nebo okolí. Asi do 15km. ...

Hledam kytarovy doprovod na koncert
Hledám talentovaného kytaristu, který by mě doprovodil na koncert při zpěvu písně “I will always remember us this way” z filmu Zrodila se ...

Hledá se zpěvák
Hardrocková kapela Full Time hledá zpěváka. Po větších změnách obsazení kapely se hledá zpěvák, pro obsazení samostatného postu. Jsme ...

Založení kapely
Někdo s podobným vkusem (king gizzard and the lizard wizard, parquet courts, the lemon twigs, ty segall...) na založení kapely v okolí Vsetínska ...

založení kapely
Hledám zapálené hráče, kteří nemusejí být žádní profíci. Zpívám, hraju na banjo, na ak.kytaru a na dulcimer. V první řadě bych byla ...Zobrazit celou inzerci


Všechna práva vyhrazena © skytarou.cz 2009 - 2014
Kontakt


Vložte si odkaz na tento
server do svých stránek: zde