Trsátko

Nakytaru se dá hrát dvěma základními způsoby - trsátkem, nebo prsty. Každý z uvedených způsobů má své výhody i nevýhody.

V této kapitole se dozvíte o trsátku:

1/ Jeho výhody a nevýhody oproti hře prsty
2/ Druhy trsátek, tvar, materiál, síla




Trsátko

Výhody hry trsátkem ( pro běžného hráče, v porovnání s hrou prsty) :

- lze hrát rychlé běhy tónů za sebou
- jednodušší sólová hra
- ostřejší zvuk
- větší dynamické maximum


Nevýhody hry trsátkem ( pro běžného hráče, v porovnání s hrou prsty) :

- souzvuk více tónů lze hrát obtížně, pouze souzvukem trsátka + zbývajících prstů
- cross picking a hraní pravidelných rollů, vyžaduje cvik a je oproti hře prsty obtížnější
- pokud nehrajete současně i prsty, akordy nezní jako přesný souzvuk tónů

Tyto hranice určitá část zručnějších kytaristů překonává tím, že si vytvoří vlastní styl, který je kombinací obou variant (prsty + trsátko). Určitě si vzpomenete na brilantní hru prsty Marka Knopflera z Dire Straits , a blíže k nám - z naší folkové scény např. J.S.Lenk. (HOP TROP, MÁCI, Samson a jeho parta) - který kombinuje prsty s trsátkem. Další variantou může být použití prstů a palcového prstýnku např. v blues, kdy palec pravidelně basuje a ostatní prsty hrají melodii a další rytmiku.

Dlužno ale dodat, že ve většině nepotřebujete příliš často kombinovat oba způsoby hraní dohromady a nejlépe je umět zahrát prsty i trsátkem podle potřeby - záleží hlavně na stylu hudby, který budete chtít hrát.



Druhy trsátek, jak vybrat trsátko

Pokud zajdete do lepších hudebnin, předloží vám na požádání desítky druhů trsátek různých výrobců, tvarů i síly. Proto vám nastíním základní zásady výběru, které vám mohou pomoci v prvotním rozhodnutí.


Trsátko

Tvar trsátka

Základní dělení je na trsátka s ostrým hrotem a kulatá. Ostrá mají nejen ostřejší hrací plochu, ale zároveň vyrobí ostřejší a konkrétnější tón. Ne vždy je to ale k užitku - kytara může mezi ostatními nástroji vyčnívat. Kulatější trsátka používají většinou zkušenější hráči, protože hra je obtížnější. Tón není tak ostrý, je zakulacený a kultivovaný. Při hře rozkladu akordů a cross pickingu tóny do sebe lépe zapadnou a i doprovod je nosnější a nevyčnívá tolik v kapele.


Materiál

Materiálů je celá řada a nemá smysl je detailně rozebírat. Materiál hraje velmi významnou roli, co se týká nejen příjemného držení trsátka, ale především zvuku. V neposlední řadě má druh materiálu vliv na rychlost obrušování trsátka na hrotu (hrací plošce). Je třeba si materiály vyzkoušet a osahat. Zkušenější hráči často hrají na dovezená trsátka z želvoviny a jejích umělých náhražek. Tato trsátka jsou zcela, nebo téměř neohebná.

Želvovinové trsátko

Obr. : želvovinové trsátko ve skut. velikosti

Síla trsátka

Síla trsátka je patrně nejdůležitější atribut při výběru vašeho trsátka. Měla v zásadě odpovídat síle použitých strun na kytaře. Je třeba si uvědomit fakt, že účelem trsátka je přetlačit strunu, a tím ji rozeznít (rozkmitat). Použijete-li na tvrdé struny tenké trsátko, dojde k jeho nežádoucímu ohýbání, čímž nejen zbytečně spotřebuje energii ruky, ale hlavně strunu dostatečně nerozezní. Kytara vám takto bude hrát jen napůl a nevyužijete naplno jejích dynamických možností.

Pokud ale naproti tomu použijete tvrdé trsátko na velice měkké struny, bude se vám hrát obtížně, ale půjde to - i když na doprovody a rytmiku asi nic moc. Pokud se budete se svou hrou zlepšovat, tak čím budete zručnějšími kytaristy, tím budete pravděpodobně používat postupně silnější trsátko.


Pro ilustraci uvádím doporučené kombinace trsátek a strun:

(síla strun se udává podle síly spodní E struny(tenké) - uvedeno na obalu)

struny síly 9,10 a 11 - trsátka tl. 1 až 1,5
struny síly 12,13 - trsátka tl. 1,5 a více


Trsátka tenčí než 1mm, se používají zřídka, většinou jen na rytmické doprovody, zejména ve svižnějším tempu a pro sólovou hru nebo na učení je spíš nedoporučuji.

Držení trsátka

Standardně se trsátko drží pouze mezi palcem a ukazovákem. Trsátko si položte na ukazováček v místě posledního kloubu a přiklopte palcem. Při správném držení má trsátko orčitou volnost pohybu pouze v jednom směru. Viz obr. níže.


Držení trsátka:

Držení trsátka



Pokud se chcete dozvědět více o držení trsátka a technice hry, projděte si záložku Technika hry - trsátkem


Pokud vám často praskají struny, možná najdete odpověď v kapitole
Péče o nástroj



Tip:  VIDEO ŠKOLY
online a zdarma zde
Registr-odcizenych-veci.cz



Inzerce :

-  Vložit nový inzerát


HLEDA SE ZPEVAK A BUBENIK- MELNICKO
jsme basacka a kytaristka (jsme zacinajici kapela), hledame zpevaka nejlepe kluka a bubenika je jedno jakeho pohlavi. vek 15-19, styl: deftones, loath ...

Basačka se zkušebnou skládá kapelu
Hledám kytaristu, bubeníka, zpěváka/zpěvačku, věk 15-18let. Styl POP, ROCK. Chci založit kapelu, zkušebnu mám. Jedu ve stylu např.: Muse, M ...

Hledám zpěvačku
Najde se zpěvačka, co se nebojí zpívat s kapelou, která skládá svoje vlastní písně, Která se nebojí pracovat na jednoduchých nápadech, d ...

Zpěvák, kytarista, zpěvačka
Hledáme zpěváka a kytaristy, zpěvačku, nebo zpívajícího kytaristy do rockové kapely z okolí Velkého Meziříčí, Velké Bíteše, Vysočin ...

Baskytaristka - Mělnicko, či Praha
Folk, folkrock, jazz a další - ve stylu Hotel California, Flowers, Snowmen, Sir Duke...ale i Docuku, Peter Lipa, Queen, Jackson. ...

Členové do kapely
Zdar hledáme členy do začínající kapely, která by chtěla hrát žánr punk. Hledáme basáka a bubeníka. Jsme z Litoměřicka. Věkové rozme ...



Zobrazit celou inzerci


Všechna práva vyhrazena © skytarou.cz 2009 - 2014
Kontakt


Vložte si odkaz na tento
server do svých stránek: zde